Pewien czytelnik zgadza się z naszym rozumieniem tego, co znaczy wierzyć w Chrystusa, a następnie pyta, jak wyjaśniamy 1. Kor. 15:1-11:
Tak więc, czytałem kilka wpisów na blogu GES na temat tego, co to znaczy wierzyć w Chrystusa. Jednak właściwie wiedziałem już (mniej więcej), jakie jest wasze stanowisko w tej kwestii (jako że lubię waszą służbę, słucham waszego podcastu, czytam wasze blogi, itd.). I tak jak jest, dzięki lekturze Ew. Jana, ja również zgadzam się, że „wiara w Chrystusa’ (wiara konieczna do życia wiecznego) to wiara w to, że On gwarantuje życie wieczne, a nie wiara w uczynki Chrystusa.
W każdym razie, faktycznym powodem, dla którego w ogóle czytałem te blogi, było to, że zastanawiałem się, jak nasze stanowisko odnośnie zbawczej wiary mogłoby być bronione podczas czytania 1. Listu do Koryntian 15 wersety 1-4. Można by sobie wyobrazić, że to, co dla Pawła jest „pierwszej wagi” (w.2), jest tym, co może doprowadzić człowieka do życia wiecznego ; niemniej jednak, Paweł nie wspomina o wierze, że Jezus gwarantuje życie wieczne. Jego nacisk jest wyraźnie położony na wiarę w śmierć, pogrzeb i zmartwychwstanie. Jak więc pogodziłbyś ten fragment z wiarą, że Jezus daje życie wieczne tym, którzy wierzą właśnie w to?
Pisałem o 1. Kor. 15:1-11 przy wielu okazjach. Zobacz blog z 2019 r. o wierzeniu na próżno [zobacz artykuł po polsku pod tytułem „Chyba że uwierzyłeś na próżno (1 Koryntian 15:2)”], artykuł z 2008 r. z magazynu „Grace in Focus” dotyczący rzeczy, które ludzie dodają i odejmują od 1. Kor. 15:1-11, próbując uczynić go fragmentem ewangelizacyjnym, [zobacz artykuł po polsku pod tytułem „Inne spojrzenie na 1. List do Koryntian 15:3-11”], oraz blog z 2020 r. o potrzebie trzymania się mocno [wiary, nauki apostolskiej], [zobacz artykuł po polsku pod tytułem „Musisz się mocno trzymać [wiary], aby być zdrowym duchowo!”].
Podsumuję to, o czym mówię w tych artykułach.
Po pierwsze, Ewangelia Jana została napisana długo po narodzinach Kościoła, aby powiedzieć ludziom w erze kościoła, co muszą zrobić, aby zostać zbawionym (Jana 20:31). Nikodem (Jana 3) i kobieta przy studni (Jana 4) oboje uwierzyli, ale nic nie wskazuje na to, że Pan głosił im krzyż i zmartwychwstanie. (Nawiązał do krzyża w Ewangelii Jana 3:14-15, ale nawet uczniowie nie zrozumieli tego jako odniesienia do śmierci Jezusa. Porównaj Mateusza 16:21-23. Jedenastu uczniów narodziło się na nowo wiele lat przed tym, jak uwierzyli w śmierć i zmartwychwstanie Jezusa).
Po drugie, 1. List do Koryntian 15 jest znakomitym rozdziałem [rozprawiającym] o zmartwychwstaniu. Paweł nikogo nie ewangelizuje w tym rozdziale. Po tej stronie narodzin Kościoła ludzie dochodzą do wiary w Chrystusa, aby otrzymać życie wieczne, dowiadując się o Jego śmierci i zmartwychwstaniu za nas. Jednak nie o to chodzi w 1. Kor. 15:1-11. Paweł wzywa Koryntian do ciągłego uświęcania się. Pisze do wierzących w Koryncie, jak ważne jest zmartwychwstanie Jezusa w ich codziennym życiu.
Po trzecie, wersety 1-11 służą wprowadzeniu do rozdziału 15. Paweł wskazuje w tych wersetach, że wierzący w Koryncie mogą być duchowo zdrowi poprzez trzymanie się dobrej nowiny, którą Paweł im głosił, a która dotyczy śmierci, pogrzebu i zmartwychwstania Jezusa. Zbawienie, o którym mowa w 1. Kor. 15:2, nie jest wydarzeniem zakończonym w przeszłości, jak w Liście do Efezjan 2:8-9. Zamiast tego, jest to zbawianie odbywające się w czasie teraźniejszym, trwające, które jest uwarunkowane trzymaniem się ewangelii, którą głosił Paweł. Tym zbawieniem jest bycie duchowo zdrowym. Porównaj 1. Kor. 3:15; 5:5.
Po czwarte, sens 1. Kor. 15:1-11 znajduje się wyraźnie w wezwaniu Pawła skierowanym do wierzących w Koryncie, aby trzymali się mocno prawdy ewangelii (1. Kor. 15:2). To jest możliwe, że jakiś wierzący przestanie żyć u stóp krzyża i przy wejściu do pustego grobu. Musimy trzymać się mocno [przekazanej dobrej nowinie], jeśli chcemy pozostać duchowo zdrowi.
Po piąte, ci, którzy próbują uczynić z 1. Kor. 15:1-11 tekst ewangelizacyjny, muszą wiele dodać i odjąć. Muszą dodać obietnicę życia wiecznego, która nie jest wspomniana w tym fragmencie, jak wskazuje czytelnik w swoim pytaniu. Muszą dodać, że w momencie, gdy ktoś uwierzy w Jezusa, otrzymuje to życie [wieczne]. Fragment [z 15 rozdziału Listu do Koryntian] nie mówi nic o tym, co otrzymujemy w momencie, gdy po raz pierwszy uwierzymy. Muszą usunąć wymóg trzymania się mocno ewangelii, aby pozostać zbawionym. Ten fragment nie zawiera tego, co znajdujemy [gdzie indziej w pismach Pawła], gdy Paweł omawia przesłanie życia [wiecznego]. Porównaj Dzieje Apostolskie 16:31; List do Efezjan 2:8-9; 1. List do Tymoteusza 1:16.