Otrzymałem pytanie o to, w co musieli wierzyć ludzie w Starym Testamencie, aby zostać zbawionym:
Witam. Powiedziałeś, że w Starym Testamencie ludzie musieli wierzyć w nadchodzącego Mesjasza, aby zostać zbawionym. Czy przesłanie o życiu wiecznym dla tego, kto po prostu uwierzy, jest zawarte w Starym Testamencie? I gdzie w Starym Testamencie jest napisane, że Chrystus da życie wieczne?
W przeszłości publikowaliśmy na ten temat różne artykuły i blogi. Zobacz na przykład artykuł Zane’a Hodgesa z 1994 roku „Wieczne zbawienie w Starym Testamencie – Zbawienie Saula” [Eternal Salvation in the Old Testament—The Salvation of Saul] na temat zbawienia króla Saula, oraz artykuł Zane’a Hodgesa z 1994 roku „Wieczne zbawienie w Starym Testamencie – Zbawienie Samuela” [Eternal Salvation in the Old Testament: The Salvation of Samuel]. Możesz również zapoznać się z moim ostatnim blogiem zatytułowanym „Nadejście nowego narodzenia”.
„Czy przesłanie o życiu wiecznym dla tego, kto po prostu uwierzy [w Mesjasza], jest zawarte w Starym Testamencie?” Tak, jest. Ale nie w tych słowach. I to przesłanie było głoszone w takim samym stopniu lub w większym stopniu niż zostało to zapisane w Starym Testamencie. Pamiętajmy, że do około 400 roku przed Chrystusem w Izraelu było wielu proroków. Prorocy ci nie tylko pisali księgi Biblii, ale także głosili orędzia ustnie. Wiele z tego, co głosili, nie znajdziemy zapisane na stronach Starego Testamentu.
Pamiętajmy, że Jan Chrzciciel i Pan Jezus byli prorokami staro-testamentowymi. Wiemy, że bardzo niewiele z tego, co mówił Jezus, zostało zapisane w Ewangeliach (Ew. Jana 21:25). Podobnie jest z pewnością odnośnie wypowiedzi Jana Chrzciciela.
Aby zostać usprawiedliwionym/narodzonym na nowo, ludzie Starego Testamentu musieli uwierzyć w nadchodzącego Mesjasza, aby zapewnić sobie wieczne przeznaczenie. Wiemy to ze świadectwa staro-testamentowego jak i tego w Nowym Testamencie, a także na podstawie teologii i logiki.
Po pierwsze, Stary Testament mówi nam o tym w Księdze Rodzaju 15:6. Wskazuje na to również Księga Rodzaju 3:15; Księga Wyjścia 3:1-6; Hiob 19:25-26; Księga Izajasza 52:13–53:12; Księga Daniela 12:2-3; Księga Micheasza 5:2; Księga Zachariasza 9:9-10.
Po drugie, NT mówi nam o tym w Ewangelii Jana 8:56; w Liście do Hebrajczyków 11:10, 26; w Liście Judy 14-15. Oczywiście, cała Ewangelia Jana mówi nam o tym, jak ludzie rodzili się na nowo w czasie posługi Jezusa, okres zaliczany nadal do ery Starego Testamentu. Kościół narodził się dopiero w Dziejach Apostolskich 2. A jednak Nikodem (Ew. Jana 3:1-18), kobieta przy studni (Ew. Jana 4:1-26), Apostołowie (Ew. Jana 6:69), Marta (Ew. Jana 11:25-28) i wielu innych narodziło się na nowo przez wiarę w Mesjasza w czasie posługi Jezusa (por. Ew. Jana 20:30-31).
Po trzecie, potwierdzają to teologia i logika. Jeśli ludzie nie rodzili się na nowo w czasach staro-testamentowych, to nowe narodziny nie następowały aż do Dziejów Apostolskich 2. Jeśli tak było, to Jezus i Jan Chrzciciel wprowadzali ludzi w błąd. Obaj mówili, że każdy, kto uwierzy w Jezusa, ma życie wieczne właśnie w tym danym momencie uwierzenia (zob. np. Ew. Jana 3:14-18 i 3:36), a nie o wiele lat później, kiedy miał się narodzić Kościół [w Dziejach Apostolskich 2].
Jeśli ludzie w Starym Testamencie nie musieli wierzyć w Mesjasza, aby otrzymać życie wieczne, to w co musieli wierzyć? Jeśli wystarczyła tylko ogólna wiara w istnienie Boga, to jak to mogłoby być sprawiedliwe, że ludzie dzisiaj nie mogą być zbawieni w ten sam sposób? Dlaczego dwa różne przesłania zbawcze? Wyobraźmy sobie kogoś, kto zmarł w roku 32 AD i poszedł do nieba, ponieważ uwierzył w Boga, choć odrzucił Jezusa jako Mesjasza. Natomiast jego brat zmarł w roku 34 AD, mając te same przekonania, a jednak został posłany do Hadesu, ponieważ nie spełnił nowych warunków zbawczej wiary.
Nigdy nie rozumiałem, jak ludzie mogą uważać, że dwie różne drogi zbawienia mają sens. Jeśli dwie, to dlaczego nie trzy lub więcej dróg zbawienia? A jeśli trzy lub więcej na przestrzeni dziejów, to dlaczego nie trzy lub więcej sposobów zbawienia dzisiaj?
Otwieramy puszkę Pandory, gdy myślimy, że w czasach Starego Testamentu ludzie byli zbawiani przez uwierzenie w jakieś inne przesłanie niż obietnica życia [wiecznego] dla wszystkich, którzy uwierzą w [nadchodzącego] Chrystusa.
Gdzie więc Stary Testament mówi, że On daje życie wieczne temu, kto w Niego uwierzy? Daniel 12:2 jest jednym z takich fragmentów, choć sugeruje on jedynie, że życie wieczne jest dla tego, kto uwierzy w Mesjasza. Inne teksty Starego Testamentu, choć nie wspominają o życiu wiecznym, wyraźnie wskazują, że wierzący w Mesjasza spędzą z Nim wieczność w Jego królestwie, w zmartwychwstałych ciałach (np. Księga Rodzaju 15:6; Hiob 19:25-26; Księga Daniela 12:2-3).
Istnieje jednak wiele tekstów w Nowym Testamencie, które wyraźnie o tym mówią, tak powiedziane samymi słowami Pana Jezusa. Ewangelia Jana 3:14-18 wyraźnie mówi, że każdy, kto uwierzy w Jezusa, ma życie wieczne i nigdy nie zginie. Podobnie jest w Ewangelii Jana 5:24; 6:35, 47; i 11:25-27. Chociaż księgi te pojawiają się w Nowym Testamencie, to jednak relacjonują to, co Jezus mówił w okresie Starego Testamentu. Jeden z moich profesorów Starego Testamentu, dr Allen Ross, powiedział mi pewnego razu: „Wiesz, Bob, cztery Ewangelie powinny być wykładane przez profesorów z wydziału ST, ponieważ te księgi są nadal Starym Testamentem [to znaczy należą do okresu Starego Testamentu]. [Okres] NT zaczyna się dopiero w Dziejach Apostolskich 2”.
Należy zauważyć, że Ewangelia Jana odnosi się do obydwu okresów. To znaczy, opowiada ona o czasach ST, a więc mówi nam, jak ludzie ST rodzili się na nowo. Została ona jednak napisana po narodzinach Kościoła, aby w czasach Nowego Testamentu powiedzieć ludziom, jak mogą narodzić się na nowo. Ewangelia Jana pokazuje, że orędzie, które zbawiło ludzi w ST, jest tym samym orędziem, które zbawia ludzi w NT.
Jeśli to nie pasuje do twojego paradygmatu [przyjętego sposobu widzenia], to proponuję, abyś w modlitwie ponownie przeczytał Ewangelię Jana. Poproś Boga, aby pokazał ci, czy to było tym przesłaniem, dzięki któremu ludzie rodzili się na nowo przez wiarę w czasie posługi Jezusa. Poproś Go, aby pokazał ci również, czy jest to tym przesłaniem, dzięki któremu ludzie dzisiaj rodzą się na nowo poprzez wiarę.
Dzięki za wyśmienite pytania.