Knjige Ostavljeni iza napisane od Tima LaHayeja i filmovi temeljeni na tim knjigama privukli su veliku pozornost na teologiju uznesenja. Iako mnogi znaju za Uznesenje, većina ispovijedanih kršćana ne vjeruje u uznesenje. Dvije glavne primjedbe na doktrinu Uznesenja su: 1) Riječ uznesenje uopće se ne nalazi u Bibliji, 2) To učenje je relativno novo.
Razmotrimo obje primjedbe.
Prva primjedba je besmislena. Mnogi ključni teološki izraz se ne nalaze izravno u Bibliji: vječna sigurnost, Trojstvo, hipostatsko sjedinjenje, odgovornost, suverenost (spominje se jednom u NKJV verziji u vezi s kraljem Šaulom u 1. Samuelovoj 14:47), svemoć (svemogući se pojavljuje jednom u Otkrivenju 19,6), sveprisutnost, sveznanje, posvećenje i učeništvo.
Ako neka ideja odražava točnom biblijsko učenje, tada nije važno što se određeni izraz ne nalazi izravno u Bibliji. Koncept se nalazi.
Druga je primjedba također bezvrijedna. Mnogi teološki pogledi, dobri i loši, noviji su od Uznesenja (Anne Hutchinson poučavala je o Uznesenju u koloniji zaljeva Massachusetts 1630-ih, a John Nelson Darby popularizirao ga je 1830-ih). Neka od ovih učenja uključuju krštenje vjernika (krštenje dojenčadi bilo je norma do 16. stoljeća), Gospodnju večeru, dispenzacionalizam, tekstualnu kritiku (kritički tekst i većinski tekst), novu perspektivu na Pavla, otvoreni teizam, egalitarizam, neoortodoksiju i postmodernizam.
Ako teološki izraz točno izražava ono što Biblija uči, tada nije važno kada se pojavio taj izraz.
Učenje o Uznesenju široko je zastupljeno i u Starom i u Novom zavjetu.
Sljedeći tipovi Uznesenja su u Starom zavjetu: Henok i Ilija koji su živi uzneseni na nebo u vihoru; Noa i njegova obitelj koji su spašeni od Potopa pomoću arke; te Lot, njegova žena i kćeri koji su pobjegli iz Sodome.
Postoje i tipovi Uznesenja u Novom zavjetu: Pavao koji je bio uznesen u treće nebo (2. Korinćanima 12:2); Ivan koji je bio uznesen u treće nebo (Otkrivenje 4:1-2); te Gospodin Isus koji se uzdigao na nebo dok su ga učenici promatrali (Djela 1:9-10).
Također postoji izravno učenje o Uznesenju u Novom zavjetu.
Pavlove riječi u 1. Solunjanima 4:13-18 su moćne i jasne. Mrtvi u Kristu najprije će uskrsnuti, a zatim ćemo mi koji smo živi biti uzneseni da susretnemo Gospodina i preminule vjernike na nebu (r. 17).
Također je poučavao o Uznesenju u 1. Solunjanima 5:1-11. Vjernici iz doba Crkve izbjeći će Veliku nevolju (gnjev) kroz izbavljenje Uznesenjem (1. Solunjanima 5:9).
Gospodin Isus poučavao je o Uznesenju u Mateju 24:40-42. Pogledajte tri izvrsna članka dr. Johna Harta koji donosi deset snažnih dokaza (1. dio, 2. dio, 3. dio).
Činjenica da se Crkva ne spominje u Otkrivenju 6-19 također podupire učenje o Uznesenju. Također to čini Ivan 14:1-3.
Zašto je važno vjerovati u Uznesenje?
Prvo, donosi nam radost jer znamo da nas Gospodin neće pustiti da prođemo kroz to strašno razdoblje Velike nevolje. Iznenadna propast zadesit će nevjernički svijet (1. Solunjanima 5:3), ali mi ćemo od toga biti spašeni (1. Solunjanima 5:9).
Drugo, Uznesenje nas podsjeća da bi se Gospodin Isus mogao vratiti u bilo kojem trenutku. Potakne nas da budemo budni i spremni za Njegov skori povratak. Drži nas u želji da zadobijemo Njegovu naklonost i čujemo Ga kako govori: „Dobro učinjeno, dobri i vjerni slugo.“
Najvažniji aspekt Uznesenja jest njegova neizvjesnost. Ono je bilo neizvjesno još od Isusova uzašašća. Jakov 5,9 pokazuje da je bilo neizvjesno već u prvoj polovici prvog stoljeća. Ivan je rekao: „Posljednji je čas“ (1. Ivanova 2:18).
Pogledajte Matej 24:48. Vjerni sluga postao je nevjeran nakon što je pomislio: „Moj gospodar odgađa svoj dolazak.“ Isto vrijedi i za 2. Petrovu 3:4: „Gdje je obećanje Njegova dolaska? Jer otkako su oci usnuli, sve ostaje isto kao od početka stvaranja.“ Nažalost, mnogi odbacuju ideju Uznesenja i Kristova skorašnjeg povratka. Time odbacuju važan poticaj u kršćanskom životu. Mislim da umjesto toga prihvaćaju ideju da bi mogli umrijeti u bilo kojem trenutku, iako većina ljudi zapravo ne razmišlja na taj način. Ali ako razumijemo istinu Uznesenja, motivirani smo činjenicom da bi Isus mogao doći po nas u bilo kojem trenutku.
Došao sam do vjere u Krista s dvadeset godina. U to sam vrijeme naučio o Uznesenju. Sjećam se kako su dečki govorili: „Sve će izgorjeti.“ Sjećam se kako smo se radovali Uznesenju. Nismo se radovali smrti. Nadali smo se da nikada nećemo umrijeti. Jedan od naših izraza kada bismo se opraštali, a možda se više ne bismo vidjeli, bio je: „Ovdje, ondje ili u zraku.“
Je li Uznesenje važno za tebe? Ako jest, zašto?
Biti usredotočen na Uznesenje pomaže ti da budeš usredotočen na milost.
__________
Bob Wilkin (ThM, PhD, Dallas Theological Seminary) osnivač je i izvršni direktor Grace Evangelical Society (Evanđeosko Društvo Milost) i suvoditelj radija Grace in Focus (Milost u Fokusu). Živi u Highland Villageu u Teksasu sa suprugom Sharon. Njegove najnovije knjige su Samo vjera u stotinu stihova i Okreni se i živi: Snaga pokajanja.
Ako želite postaviti pitanje vezano za ovaj blog, pošaljite nam svoje pitanje e-poštom na ges@faithalone.org