17. ožujka 1942. godine, general Douglas MacArthur je napustio Filipine zato što su otoci bili na rubu da ih preplave neprijateljske snage. No, slavno je obećao: “Vratit ću se.”
Dvije i pol godine kasnije, 20. listopada 1944., general MacArthur održao je svoj čuveni govor “Vratio sam se” na otoku Leyte koji se nalazi na Filipinima. To je jedna od najzapamćenijih izjava Drugog svjetskog rata.
Za to vrijeme od trideset i jednog mjeseca, narod Filipina čekao je njegov skori povratak. Izdržali su mnoge teškoće jer su znali da će MacArthur održati svoje obećanje, vratiti se i osloboditi ih.
Bill Fiess naziva Isusovu zapovijed da bdijemo nad Njegovim skorim povratkom (Matej 24:42-44) zaboravljenom zapovijedi. U pravu je.
Većina evanđeoskih kršćana ne vjeruje u Uzeće i skori povratak Krista. Mnogi čak i ismijavaju tu ideju, tvrdeći da Isus ne dolazi da nas spasi. Ne misle da bismo trebali bdjeti nad Njegovim skorim dolaskom. Oni to vide kao način izbjegavanja odgovornosti ovdje na zemlji. Smatraju da se trebamo baviti time da Božja volja bude izvršena na zemlji sve više sa svakim danom.
Gospodin Isus je rekao: “Budite dakle budni; jer ne znate dana, u koji dolazi Gospodin vaš. Ali ovo znajte: Kad bi znao domaćin, u koji čas noći dolazi lupež, zacijelo bi bdio i ne bi pustio da provali u kuću njegovu. Zato i vi budite spremni; jer Sin čovječji dolazi u čas, u koji se ne nadate” (Matej 24,44-46).
Primijetite ponavljanje riječi dolazi, što je na grčkom parousia.
Također primijetite da nas dvaput poziva da bdijemo dok se ne vrati.
Gospodin je govorio o Uzeću, koje se moglo dogoditi u bilo kojem stoljeću za bilo koju generaciju i može se dogoditi u bilo kojem trenutku danas.
Gospodin nam je ne samo zapovjedio da ostanemo budni, već je i objasnio zašto je to ključno za našu posvećenost. Odmah nakon što nas je pozvao da bdijemo, dao je tri prispodobe: pravedni i nepravedni sluga (Matej 24:45-51), deset djevica (Matej 25:1-13) i talenti (Matej 25:14-30). Sve tri prispodobe govore o vladanju s Kristom i drugim vječnim nagradama.
Bdjenje nad Njegovim skorim povratkom ključno je za posvećenje jer je odgovornost bitna za svet život.
Apostoli su također rekli da je bdjenje nad Kristovim skorim povratkom ključno za posvećenje. Pavao koristi istu riječ, bdijte, u 1. Solunjanima 5:6, 10 kada govori o Kristovom skorom povratku. Povezuje bdijenje s vječnim nagradama u 2. Timoteju 4:8: “Uostalom, meni je pripravljen vijenac pravde, koji će mi dati Gospodin u dan onaj, pravedni sudac; a ne samo meni, nego i svima, koji su ljubili dolazak njegov”.
Petar koristi istu riječ, bdijte, u vezi s Kristovim povratkom u 1. Petrovoj 4:7: “A svemu se je kraj približio. Budite dakle mudri i budni u molitvama!”
U 2. Petrovoj 3:10-12, Petar govori o Danu Gospodnjem koji dolazi kao lopov u noći – istu sliku koju je Gospodin upotrijebio u Mateju 24.
Temeljni stih iz prve Ivanove poslanice, 1. Ivanova 2:28, naglašava potrebu za bdjenjem nad Kristovim skorim dolaskom: “I sad, dječice, ostanite u njemu, da imamo pouzdanje, kad se pojavi, i da se ne osramotimo pred njim o njegovu dolasku.“
Bdjenje nad Kristovim skorim povratkom je ključ za posvećenje.
Došao sam do vjere u Krista za neopozivo spasenje tijekom Isusove revolucije. Vjera u Uzeće i Kristov skori povratak je bila ključni dio Isusove revolucije. Čest izraz u to vrijeme je bio: “Sve će izgorjeti.” Znali smo da su blaga na zemlji prolazna.
Pjesma Come Jesus Come Stephena McWhirtera prenosi važnost bdijenja nad Njegovim skorim dolaskom:
Dođi Isuse, dođi
Čekamo te tako dugo
Za dan kada ćeš izliječiti svaku bol
I ispraviti svaku nepravdu
Trebamo te sad
Dođi i preokreni ovo
Duboko u sebi znam da ovaj svijet nije dom
Dođi Isuse, dođi
Dođi Isuse, dođi
Prekrasnu verziju ove pjesme možete čuti u izvedbi CeCe Winans ovdje.
Gospodin Isus nam je rekao na što trebamo biti usredotočeni dok On ne dođe opet: “Bdijte dakle, jer ne znate u koji čas vaš Gospodin dolazi.”
Ostanite usredotočeni na milost.
Primajte blogove na email
_______
Bob Wilkin (ThM, PhD, Dallas Theological Seminary) osnivač je i izvršni direktor Grace Evangelical Society (Evanđeosko Društvo Milost) i suvoditelj radija Grace in Focus (Milost u Fokusu). Živi u Highland Villageu u Teksasu sa suprugom Sharon. Njegove najnovije knjige su Samo vjera u stotinu stihova i Okreni se i živi: Snaga pokajanja.
Ako želite postaviti pitanje vezano za ovaj blog, pošaljite nam svoje pitanje e-poštom na ges@faithalone.org