Većinu svog života povezivao sam se sa raznim evanđeoskim crkvama. U svima njima bio je često naglasak na spašavanju od pakla, odnosno ognjenog jezera. Sa sigurnošću se može reći da većina poruka u tim crkvama govorile su oko teme pakla.
Biti vječno spašen svakako je važna tema. Međutim, s takvim čestim naglaskom postoji tendencija da se tema o paklu vidi čak i kada se o njoj ne govori. Ljudi koji su bombardirani potrebom da budu spašeni od pakla često ne mogu vidjeti ništa drugo u Božjoj riječi. Oni često ne prepoznaju da postoje mnoge druge važne istine u Bibliji. Cjelokupna Božja riječ je predivna.
Primjer onoga o čemu govorim nalazi se u Titu 3:4-7. U ovim stihovima, Pavao spominje našeg Spasitelja, Božju milost, da nas je Bog spasio, kupelj ponovnog rođenja, obnavljanje po Duhu Svetome, da smo opravdani, da jesmo nasljednici, i da imamo nadu u vječni život.
Prilično sam uvjeren da ako pitate evanđeoske kršćane što ovi stihovi govore, većina bi odgovorila da Pavao govori o našem spasenju od pakla. Isus je naš Spasitelj koji nam je iskazao milost i spasio nas od ognjenog jezera. Kada je to učinio, dao nam je Duha Svetoga, što znači da smo baštinici Božji i imamo nadu da ćemo otići u raj. Kroz ponavljanje ove teme u crkvama, to postaje ono što se često vidi.
Želio bih sugerirati da u ovim stihovima ima više od onoga što se vidi površnim evanđeoskim okom. Da, Bog nam je svojom milošću dao vječni život kada smo uzvjerovali u Isusa Krista. Da, to je bio rezultat Njegove ljubav i milosrđa prema nama. To nije imalo nikakve veze s bilo kakvim “djelima pravednosti” koja smo mi učinili, bilo prije ili nakon što smo uzvjerovali (stih 5).
Pavao želi naglasiti u ovim stihovima nešto drugo. U stihovima 1-3, Pavao potiče kršćane na otoku Kreti da žive pobožnim životom i budu strpljivi s onima koji tako ne čine. U stihu 8, on im govori da budu marljivi u činjenju dobrih djela. Drugim riječima, i prije i nakon što Pavao raspravlja o njihovom spasenju, on govori tim vjernicima da žive u poslušnosti.
Koja je poveznica? Zbog naše vjere u Krista, imamo vječni život koji se nikada ne može izgubiti. Ali taj prekrasni dar dolazi s drugim prekrasnim benefitima. Gospodin nas je također spasio od moći grijeha. Više ne moramo robovati grijehu. Možemo hodati u poslušnosti. Naše novo rođenje – naša regeneracija – je sredstvo kojim možemo doživjeti “pranje” naših prošlih grijeha. Možemo iskusiti obnovu naših umova kroz Duha koji prebiva u nama (Rimljanima 12:1-2). Ne moramo živjeti kao prije.
Ako živimo takvim životom, biti ćemo baštinici s Kristom u svijetu koji dolazi (Rimljanima 8:17). Taj život jedva čeka dan kada ćemo iskusiti vječni život koji već imamo u Kristu u proslavljenim tijelima. Taj će se život obilnije doživjeti u Njegovom kraljevstvu. Biti će to uvelike nagrađeno.
Naše spasenje od pakla je najveći zamislivi dar. Ali kao takav veliki dar, on je puno veći nego što većina evanđeoskih kršćana shvaća. Bog nam je dao mnogo više. Titu 3,4-7 je poučljiv trenutak za nas. Trebali bismo istraživati Božju riječ bez naših tradicionalnih zasljepljivanja. Otkrit ćemo da je naš Spasitelj još divniji nego što smo mislili.
_______
Ken Yates (ThM, PhD, Dallas Theological Seminary) je urednik Journal of the Grace Evangelical Society (Časopis Evanđeosko Društvo Milost) i GES-ov govornik za Istočnu Obalu i međunarodni govornik. Njegova najnovija knjiga je Hebrejima: Partneri s Kristom.
Ako želite postaviti pitanje vezano za ovaj blog, pošaljite nam svoje pitanje e-poštom na ges@faithalone.org.