Prema kalvinistima, izraz izabrani jedan je od najvažnijih u Bibliji, iako se u Novom zavjetu pojavljuje samo sedam puta (Matej 24:24; Marko 13:22; Rimljanima 11:7; Kološanima 3:12; 1. Timoteju 5:21; 2. Timoteju 2:10; 2. Ivanova 1). Bez određenog člana, riječi izabrani ili izbor pojavljuju se još šesnaest puta u Novom zavjetu.
Međutim, i druge riječi prenose ideju izbora ili odabira. Riječi izabrati ili izabran pojavljuju se trideset sedam puta u Novom zavjetu.
Grčke riječi koje se koriste su eklego (biram ili izabirem), eklektos (izabrani), ekloge (izbor), proorizo (predodređujem), haireo (biram), tasso (određujem, postavljam) i horizo (određujem, odlučujem).
Sam Storms, vodeći kalvinist, napisao je članak pod naslovom Biblijska terminologija izbora. Prema njemu, ovih sedam riječi pojavljuje se sedamdeset šest puta u Novom zavjetu.
Storms tvrdi da većina referenci na izbor ili odabir u Novom zavjetu nema veze s onim što on naziva izborom za vječni život. Prema njegovom brojanju, samo trideset šest od sedamdeset šest referenci odnosi se na izbor za vječni život. To je nešto manje od polovice.
Danas sam, pripremajući se za svoj vjeronauk u nedjelju, proučio svih trideset šest referenci koje Storms navodi kao primjere izbora za vječni život.
Prošao sam ih jednu po jednu.
Evo sažetka mog proučavanja:
Devet od tih trideset šest referenci nalazi se u sinoptičkim evanđeljima i odnose se na Izrael, Božji izabrani narod (Matej 22:14; 24:22.24.31; Marko 13:20 (dva puta), 22: 27; Luka 18:7). Te reference nemaju veze s pojedincima ili grupama izabranima za vječni život.
Ostaje dvadeset sedam mogućih referenci.
Tri primjera se nalaze u Djelima apostolskim, od kojih se jedan odnosi na Izrael (Djela 13:17), jedan na Pavla kao Božju izabranu posudu (Djela 9:15), a jedan se uopće ne odnosi na izbor (Djela 13:48).
Ostaje dvadeset četiri od sedamdeset šest.
To što kalvinisti navode tako slabe dokaze slabi njihovu tvrdnju.
Preskočit ću na najvažnije stihove koje kalvinisti navode kao potporu.i
Dva primjera nalaze se u Petrovoj poslanici: 1. Petrova 1:1 i 2. Petrova 1:10.
Riječ izabrani zapravo se pojavljuje u 1. Petrova 1:2, a ne prije riječi pridošlice u prvom stihu. Prevoditelji su je, iz nekog razloga, premjestili. Petar piše izabranim pridošlicama, tj. onima koje je Bog odabrao da budu raspršeni iz svojih domovina.
Druga Petrova 1:10 odnosi se na to da smo pozvani i izabrani kako bismo imali bogat ulazak u kraljevstvo (2. Petrova 1:11).
Niti 1. Petrova 1:2 ni 2. Petrova 1:10 ne odnose se na izbor za vječni život.
Prva Solunjanima 1:4 je nejasna referenca: „Znajući, braćo ljubazna, od Boga izbor vaš.“ Izbor za što? U The Grace New Testament Commentary piše: „Pavao možda jednostavno misli da zna kako ih je Bog izabrao da uzdižu ime Isusovo u gradu Solunu. Međutim, ako se kontekst uzme u obzir, čini se da Pavao govori konkretnije o tome da su izabrani trpjeti za Krista. Vidi stihove 5–10 i raspravu („1. Solunjanima“, str. 931).
Fee sugerira da se ovo odnosi na ono što on naziva naknadnim korporativnim izborom koji uključuje sve koji vjeruju u Isusa kao dio Crkve, zajednice vjernika: „Treba napomenuti da Pavao ovdje razmišlja o cijelom tijelu solunskih vjernika kao izabranima, a ne o pojedinačnim vjernicima… Štoviše, za Pavla ‘izbor’ se uvijek odnosi na vjernike i time odražava stvarnost nakon činjenice, a ne prije; i kako je ovdje, uvijek se vidi kao čin Božje ljubavi, te postaje dinamična sila u životu zajednice vjernika“ (1-2 Solunjanima, str. 31, kurziv dodan).
Vjerojatno najjači stih među sedamdeset šest je 2 Sol 2,13. Ovo je jedini stih u Novom zavjetu koji kaže da je Bog nekoga izabrao „za spasenje“. Možda ovaj jedini stih dokazuje kalvinistički pogled na izbor.
Spasenje (soteria) u 1–2 Solunjanima odnosi se na izbavljenje od velike nevolje, a ne od vječne osude. Usporedi 1. Solunjanima 5:8–9 i 2. Solunjanima 2:10 (vidi i 1. Solunjanima 2:16). Bog je odlučio uzeti vjernike s ove zemlje prije velike nevolje. Ovdje nije riječ o pojedincima niti o vječnoj sudbini. Duh Sveti nas je posvetio, izdvojio, kako bismo napustili zemlju prije početka nevolje.
I to je to. Ostajemo na nuli od sedamdeset šest. Nijedan stih u Novom zavjetu ne podupire izbor za vječni život.
Pozivam vas da sami proučite ovu temu.
Naravno, stihovi poput Ivana 5:39–40 i Djela 13:46 pokazuju da je ideja izbora za vječni život nevažeća. Međutim, ohrabrujuće je vidjeti da nijedan od stihova koje kalvinisti navode ne podržava izbor za vječni život.
Ostanite usredotočeni na milost!
i Imam raspravu o temi izbora u dodatku knjige Deset naj netočno shvaćenih riječi u Bibliji. Trenutno pišem novu knjigu o najvažnijim riječima u Bibliji, a jedno od poglavlja biti će posvećeno izboru. U tom poglavlju proći ću svih trideset šest stihova koje Storms navodi kao potporu učenju o izboru za vječni život.
_________
Bob Wilkin (ThM, PhD, Dallas Theological Seminary) osnivač je i izvršni direktor Grace Evangelical Society (Evanđeosko Društvo Milost) i suvoditelj radija Grace in Focus (Milost u Fokusu). Živi u Highland Villageu u Teksasu sa suprugom Sharon. Njegove najnovije knjige su Samo vjera u stotinu stihova i Okreni se i živi: Snaga pokajanja.
Ako želite postaviti pitanje vezano za ovaj blog, pošaljite nam svoje pitanje e-poštom na ges@faithalone.org