W wojsku mieliśmy różne mundury na różne okazje. Na najbardziej formalne wydarzenia nosiliśmy wojskowy odpowiednik smokingu lub fraka. Frak jest najbardziej formalny, przeznaczony na najbardziej oficjalne i uroczyste wydarzenia, symbolizujący najwyższy stopień elegancji. Ma unikalny i charakterystyczny krój, który wyraźnie odróżnia go od garniturów i smokingów. Inne mundury, takie jak te, które nosiliśmy na co dzień do pracy, nie były odpowiednie na te wydarzenia.
Jeśli nosiłeś odpowiadający smokingowi lub frakowi strój, oznaczało to, że idziesz na kolację, na której będzie gość honorowy. Mógł to być dowódca jednostki, a nawet jego szef. W zależności od sytuacji mogłeś nawet siedzieć przy stole z tym VIP-em (bardzo ważną osobą). W swojej karierze nosiłem odpowiadający smokingowi lub frakowi strój na wydarzeniach, na których obecni byli kongresmeni, senatorowie lub generałowie.
Cywile mogą zrozumieć, o czym mówię. Większość ludzi była na specjalnej kolacji, na której była ważna osoba. Kiedy idziesz na coś takiego, zakładasz swoje najlepsze ubrania.
W Liście do Rzymian 13:12 apostoł Paweł mówi, że wkrótce nastąpi bardzo ważne wydarzenie. Będzie tam obecny VIP nad VIP-ami. Będzie on więcej niż gościem honorowym, bo będzie gospodarzem i organizatorem całego wydarzenia. Nie ma nikogo tak ważnego, jak ta osoba.
Apostoł Paweł mówi nam, że musimy się odpowiednio ubrać na to wydarzenie. Nie używa terminu odpowiadającego smokingowi czy frakowi, ale mówi, że musimy zdjąć pewne ubrania i założyć inne. Niektóre mundury nie byłyby odpowiednie. Tylko jeden zestaw ubrań byłby odpowiedni.
Apostoł Paweł to ujął w sposób porównujący duchowe ubranie do światła i mroku, zachęcając, abyśmy odrzucili uczynki mroku, a przyoblekli się w zbroję światła. Czasownik odrzucić jest używany do opisania rozbierania się. Czasownik przyoblec, przywdziać, jest używany do opisania zakładania ubrań. Apostoł Paweł mówi, że oczekując na to szczególne wydarzenie, musimy zdjąć pewne ubrania i założyć nasz najlepszy mundur lub ubiór.
Czym jest ten dzień? Kim jest Gość? I co to za ubranie?
Apostoł Paweł używa terminu oznaczającego ten dzień w odniesieniu do dnia zbawienia (Rzymian 13:11). Jest to dzień, w którym przyjdzie Pan Jezus Chrystus. W tym dniu nasze ciała cielesne przestaną istnieć. Od tamtego dnia już nigdy nie będziemy w stanie grzeszyć ani doświadczać gniewu, który grzech wnosi do naszego życia.
Gościem honorowym i gospodarzem tego wydarzenia będzie sam Pan Jezus Chrystus. Wtedy rozpocznie się nowe przymierze, oparte na Jego krwi przelanej na Golgocie. Wtedy, wraz z rozpoczęciem nowego przymierza, ustanowi On swoje królestwo i zasiądzie na swoim chwalebnym tronie. W Nowym Testamencie nadejście Jego królestwa jest często porównywane do wspaniałej uczty (np. Mateusza 8:11; Hebrajczyków 1:9).
Jakie ubrania powinniśmy założyć w oczekiwaniu na ten dzień? Myślę, że apostoł Paweł opisuje ten strój na kilka sposobów w tym fragmencie. W Rzymian 13:8 mówi czytelnikom, by miłowali się nawzajem. Takie życie spełnia to, czego Bóg pragnie od swoich dzieci (Rzymian 13:10).
Kilka wersetów później apostoł mówi czytelnikom, aby „przywdziali” (jak ubranie) Pana Jezusa Chrystusa (Rzymian 13:14). Obraz jest łatwy do zrozumienia. Wierzący powinni prosić, aby Pan Jezus Chrystus żył przez nich, aby mógł wykonać w nich swoje dzieło. Takie życie będzie charakteryzowało się przede wszystkim miłością, jaką wierzący powinni mieć do siebie nawzajem. To ma sens. On nas kocha.
Kiedy kochamy innych, to tak, jakbyśmy przyoblekali się w Pana Jezusa Chrystusa. To jest jak zakładanie smokingu lub fraka. Żaden inny styl życia czy „ubiór” nie zadowoli Go, gdy się objawi. Stawianie się przed Nim w jakikolwiek inny sposób nie będzie właściwe.
Naszym codziennym mundurem w wojsku było coś, co nazywaliśmy BDU. Była to odzież maskująca. Nigdy ich nie prasowaliśmy. Często były poplamione brudem, a nawet jedzeniem. Jeśli nadchodziło ważne wydarzenie towarzyskie, nigdy nie przychodziliśmy na nie w naszych BDU.
Czekamy na obecność VIP-a nad VIP-ami, Króla nad Królami. Obyśmy pragnęli być odpowiednio ubrani, gdy On przyjdzie. Jeśli kochamy siebie nawzajem, będziemy.
_________
Ken Yates (ThM, PhD, Dallas Theological Seminary) jest redaktorem czasopisma Grace Evangelical Society i mówcą GES na wschodnim wybrzeżu i za granicą. Jego najnowsza książka to Hebrajczycy: Partnerzy z Chrystusem.
Jeśli chcesz zadać pytanie dotyczące danego bloga, napisz do nas na adres ges@faithalone.org.