Przypominam wam, bracia, ewangelię, którą wam zwiastowałem, którą też przyjęliście i w której trwacie, i przez którą zbawieni jesteście, jeśli ją tylko zachowujecie tak, jak wam ją zwiastowałem, chyba że nadaremnie uwierzyliście (1 Koryntian 15:1-2, podkreślenie moje).
Pisałem już wcześniej blogi na temat 1 Koryntian 15:1-2. Zobacz ten blog z sierpnia 2019 r. (link), który zawiera cytaty kilku czołowych komentatorów, którzy moim zdaniem źle zrozumieli to, co mówił Apostoł Paweł. Uważali oni, że nauczał on, iż trzeba wytrwać w wierze i dobrych uczynkach, aby dostać się do królestwa Chrystusa.
W tym blogu chcę skupić się na bardzo wąskiej kwestii. Dlaczego Paweł powiedział: „przez którą zbawieni jesteście, jeśli ją tylko zachowujecie tak, jak wam ją zwiastowałem”?
W Efezjan 2:8-9 Apostoł Paweł użył czasu przeszłego dokonanego: „Łaską bowiem zostaliście zbawieni przez wiarę” (podkreślenie moje). W 1 Koryntian 15:2 natomiast użył formy czasu teraźniejszego czasownika i uzależnił omawiane zbawienie od trzymania się ewangelii w wersji Apostoła Pawła.
Wyjaśnienie jest proste.
Niektórzy wierzący w Koryncie sądzili, że zmartwychwstanie już nastąpiło. Paweł powiedział: „Jeśli się o Chrystusie opowiada, że został z martwych wzbudzony, jakże mogą mówić niektórzy między wami, że zmartwychwstania nie ma?” (1 Koryntian 15:12). Było to zaprzeczeniem ewangelii Pawła. Ewangelia, czyli dobra nowina z 1 Listu do Koryntian 15, głosi, że Jezus umarł, został pogrzebany i zmartwychwstał. Cały rozdział koncentruje się na fakcie, że On zmartwychwstał i że my, którzy w Niego wierzymy, również zmartwychwstaniemy. Ostatni werset tego rozdziału dotyczy wiecznej nagrody dla tych, którzy wytrwale trzymają się ewangelii Pawła (1 Koryntian 15:58).
Słowo zbawiony w 1 Koryntian 15:2 nie odnosi się do nowego narodzenia. Nowe narodzenie z góry jest pewne w momencie, gdy uwierzymy w Chrystusa. Nie musimy mocno trzymać się dobrej nowiny o zmartwychwstaniu, aby zachować życie wieczne. Zbawienie w 1 Koryntian 15:2 odnosi się do bycia duchowo zdrowym. Porównaj 1 Koryntian 3:15 i 1 Koryntian 5:5.
Aby pozostać duchowo zdrowymi, musimy mocno trzymać się śmierci, pogrzebu i zmartwychwstania Jezusa oraz obietnicy naszego przyszłego zmartwychwstania.
Jak wspomniałem wcześniej, większość komentatorów uważa, że Apostoł Paweł nauczał, że wytrwałość jest potrzebna, aby dostać się do królestwa Chrystusa. Jednak Dwight Hunt, który niedawno odszedł do Pana, dobrze to wyjaśnia. Napisał on:
Stwierdzenie to podkreśla fakt, że ewangelia obejmuje więcej niż usprawiedliwienie, które przynosi życie wieczne; obejmuje ona również codzienne uświęcenie (są zbawieni), jeśli wierzący trzymają się mocno (lub trwają w) słowie (por. Jana 8:31-32; Rzymian 1:15; 10:9; 1 Koryntian 15:2; Galacjan 2:20; Efezjan 2:10; Jakuba 1:21). Ten codzienny proces uświęcania odnosi się do jakości życia, jakie chrześcijanin spędzać będzie w przyszłej wieczności (1 Koryntian 3:9-15; Łukasza 19:11-27; Rzymian 8:16-17; 2 Piotra 1:10-11; „1 Corinthians” w The Grace New Testament Commentary, s. 758).
Dave Lowery rozumie to w ten sam sposób:
1 Koryntian 15:1-2. Ewangelia, którą Apostoł Paweł głosił w Koryncie (1 Koryntian 2:1-2), nie zmieniła się; ale Paweł obawiał się, że tak jak w kościele nastąpił upadek w odniesieniu do przesłania o Chrystusie ukrzyżowanym i jego konsekwencji dla wierzących, to to samo stanie się w odniesieniu do przesłania o zmartwychwstałym Chrystusie Jezusie Panu. Tak jak pierwsze przesłanie było istotnym elementem w doświadczaniu przez Koryntian ciągłego zbawienia (czas teraźniejszy czasownika zbawiony koncentruje się na uświęceniu), tak samo było z drugim. Odrzucenie cielesnego zmartwychwstania wypatroszyło „ewangelię” i uczyniło wiarę próżną (eikē, „bez przyczyny” lub „bez powodzenia”; por. 1 Koryntian 15:14,17), ponieważ miała ona niegodny przedmiot (por. 1 Koryntian 15:13, 17). Wiara w ewangelię obejmuje mocne trzymanie się wiary w zmartwychwstanie Chrystusa. Jeśli ktoś nie trzyma się mocno, jego wiara jest „daremna” (por. Mateusza 13:18-22; „1 List do Koryntian” w The Bible Knowledge Commentary, s. 542).
Tak, aby zachować zdrowie duchowe, musimy mocno trzymać się dobrej nowiny o śmierci, pogrzebie i zmartwychwstaniu Pana Jezusa Chrystusa. To właśnie miał na myśli Paweł w 1 Koryntian 15:2.
________
Bob Wilkin (ThM, PhD, Dallas Theological Seminary) jest założycielem i dyrektorem wykonawczym Grace Evangelical Society oraz współgospodarzem Grace in Focus Radio. Mieszka w Highland Village w Teksasie ze swoją żoną Sharon. Jego najnowsze książki to: Faith Alone in One Hundred Verses oraz: Turn and Live: The Power of Repentance.
Jeśli chcesz zadać pytanie dotyczące danego bloga, napisz do nas na adres ges@faithalone.org.