Gdy tak jechali drogą, przybyli nad jakąś wodę, a eunuch rzekł: Oto woda; cóż stoi na przeszkodzie, abym został ochrzczony? Filip zaś powiedział mu: Jeśli wierzysz z całego serca, możesz. A odpowiadając, rzekł: Wierzę, że Jezus Chrystus jest Synem Bożym (Dzieje 8:36-37).
Dzisiaj czytałem broszurę, w której wykorzystano Dzieje 8:37 jako tekst dowodowy. Po zacytowaniu tego fragmentu autor napisał: „Zbawienie jest ćwiczeniem całego serca. Jest to rzecz pełna pasji. Nie jest połowicznei”.
Każdy, kto ukończył co najmniej dwa lata greki Nowego Testamentu, wie, że Dzieje 8:37 nie występuje w większości zachowanych manuskryptów. Jest on pomijany przez tekst krytyczny i tekst większościowy. Zawiera go jedynie kilka greckich manuskryptów i niektóre tłumaczenia (łacińskie, koptyjskie, gruzińskie, słowiańskie i etiopskie). Zobacz ten artykuł CARM analizujący dowody (link). Textus Receptus (TR) był pierwszym greckim Nowym Testamentem. Zobacz tutaj ( zondervanacademic.com/blog/textus-receptus ) na dwuminutowe omówienie Textus Receptus przez dr. Dana Wallace’a. Erazm korzystał z trzech do pięciu greckich manuskryptów, z których niektóre zawierały Dzieje Apostolskie 8:37. Ponieważ KJV i NKJV opierają się zasadniczo na Textus Receptus, a nie na Majority Text (tekście większościowym) lub Critical Text (tekście krytycznym), zawierają one Dzieje Apostolskie 8:37, ale większość angielskich tłumaczeń tego nie robi.
Żadne z wydań tekstu większościowego nie zawiera Dziejów 8:37 w swoim tekście.
Po zacytowaniu wszystkiego oprócz Dziejów Apostolskich 8:37, F. F. Bruce napisał:
To jest uzupełniająca relacja w oryginalnym tekście. W dość wczesnym okresie (prawdopodobnie w drugim wieku) redaktor uznał, że nie jest to wystarczające. Filip z pewnością musiał być przekonany o prawdziwości wiary Etiopczyka. (Bez wątpienia Filip był w pełni usatysfakcjonowany, ale są umysły, które nie mogą zadowolić się pozostawieniem takich rzeczy domysłom). Dodano więc kilka słów, w których Filip sprawdza wiarę tego człowieka… (F. F. Bruce, Dzieje Apostolskie, s. 178).
Analiza konkordancji ujawnia, że jedynym wersetem w całej Biblii, który mówi o wierze z całego serca, jest werset z Dziejów 8:37ii, który nie jest Pismem Świętymiii.
Słowo wierzyć występuje 100 razy w Ewangelii Jana, jedynej ewangelizacyjnej księdze w Biblii (Jana 20:31). Ani razu Pan Jezus Chrystus, ani apostoł Jan nie użyli tego słowa. Nigdy nie mówili o wierze z całego serca, prawdziwej wierze, szczerej wierze lub wielu innych dodatkowych kwalifikatorach często używanych przez dzisiejszych kaznodziejów.
Wielu ludzi nie wierzy w usprawiedliwienie przez samą wiarę, niezależnie od uczynków. Pochodzą oni jednak z tradycji, która jest gołosłowna. Przedefiniowują i wartościują więc to, co w ich mniemaniu wydaje się wiarą. W ten sposób są nawet skłonni powiedzieć, że warunkiem życia wiecznego jest: Odwrócenie się od grzechów, poddanie się, zaangażowanie, posłuszeństwo i wytrwałość. Jeśli wiara jest czymkolwiek z tego lub tym wszystkim, to usprawiedliwienie przez samą wiarę, bez uczynków, jest usprawiedliwieniem przez sakrament pokuty, poddanie się, zaangażowanie, posłuszeństwo i wytrwałość.
Trudno jest takim ludziom uwierzyć, że usprawiedliwienie jest tylko przez wiarę, bez uczynków. Z pewnością tak było dla mnie, ze względu na wpływ grupy głoszącej mitologię bezgrzesznej doskonałej świętości, w której dorastałem. Jest to równie trudne dla ludzi, którzy dorastają w większości dzisiejszych kościołów ewangelicznych. Nie pasuje to do powszechnego poglądu na sprawiedliwość. Jak Bóg mógłby dać życie wieczne bez żadnych zobowiązań? Tak ukształtowanym ludziom wydaje się, że z pewnością trzeba prowadzić pobożne życie, aby uzyskać wstęp do Jego królestwa. Nie wahają się przed tym, aby myśleć, że jeśli Pismo Święte naucza czegoś innego, to należy je dostosować do ich rozumienia tego, co jest właściwe.
Nie. Nie musisz wierzyć w Jezusa całym sercem, aby mieć życie wieczne. Żaden werset tego nie mówi. Nie ma stopni wiary. Albo się wierzy, albo nie. Dodanie kwalifikatora takiego jak z całego serca dezorientuje ludzi. Zastanawiają się, czy wierzą wystarczająco.
Czy wierzysz całym sercem, że dwa plus dwa jest cztery? Co by to oznaczało? Czy z całego serca wierzysz, że Jezus urodził się w Betlejem? Że umarł na krzyżu za nasze grzechy? Że zmartwychwstał? Nikt nie pyta, czy z całego serca wierzysz w takie rzeczy.
Albo w coś wierzysz, albo nie. Nie komplikuj niepotrzebnie obietnicy życia wiecznego. Pan i Jego apostołowie tego nie robili. Sola fide. Tylko przez wiarę.
Utrzymuj łaskę w centrum uwagi.
i David W. Cloud, Does Salvation Make a Difference? s. 19. Broszura ta opowiada się za Lordship Salvation (zbawieniem przez poddanie się panowaniu).
ii Dwa wersety mówią o wierze „w sercu” (Rzymian 10:9) i „sercem” (Rzymian 10:10). Jest też jeden werset, który mówi o powolności serca w wierze (Łukasza 24:25), choć jest on skierowany do wierzących, którzy powolnie uwierzyli, że Jezus zmartwychwstał. Wiara w sercu lub sercem oznacza wiarę wewnętrzną (w przeciwieństwie do wyznania ustami, które jest zewnętrzne). Serce nie odnosi się do dosłownego mięśnia sercowego, ale do wewnętrznego ja, w którym pojawia się wiara. Umysł i serce są używane zamiennie w Nowym Testamencie (np. Hebrajczyków 8:10; 10:16; Jakuba 4:8).
iii Należy zauważyć, że nawet gdyby Dzieje Apostolskie 8:37 były potwierdzonym ponad wszelką wątpliwość tekstem należącym do objawionego Słowa Bożego Pismem Świętym, to chodzi tam o chrzest, a nie o zbawienie. Oczywiście kaznodzieja nauczający Lordship Salvation (zbawienia przez poddanie się panowaniu) mógłby powiedzieć, tak jak robi to Cloud, że Filip miał na myśli to, że tylko narodzeni na nowo ludzie mogą zostać ochrzczeni, a on mógł narodzić się na nowo tylko wtedy, gdy całym sercem uwierzył w Jezusa.
______________
Bob Wilkin (ThM, PhD, Dallas Theological Seminary) jest założycielem i dyrektorem wykonawczym Grace Evangelical Society oraz współgospodarzem Grace in Focus Radio. Mieszka w Highland Village w Teksasie ze swoją żoną Sharon. Jego najnowsze książki to: Faith Alone in One Hundred Verses oraz: Turn and Live: The Power of Repentance.
Jeśli chcesz zadać pytanie dotyczące danego bloga, napisz do nas na adres ges@faithalone.org.