WW zadaje interesujące pytanie dotyczące zbawczej wiary:
PYTANIE: Dzieje Apostolskie 8:37 mówią: I rzekł Filip: Jeśli wierzysz z całego serca, możesz. A on odpowiedział i rzekł: Wierzę, że Jezus Chrystus jest Synem Bożym. Czy ktoś może być zbawiony przez wiarę, ale nie z całego serca? Czy w większości wierzy? Jak ocenić CAŁOŚĆ
Jest to jedyny werset w Biblii, który mówi o wierze „z całego serca”.
Żaden inny werset w Biblii nie mówi o stopniach wiaryi.
Istnieją jednak trzy inne wersety, w których występuje wyrażenie „z całego serca”. Pan Jezus Chrystus powiedział, że największym przykazaniem jest miłowanie Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem (Mateusza 22:37; Marka 12:30; Łukasza 10:27). Wersety te są wersetami uświęcającymi. Nie określają one warunku życia wiecznego.
Tekst z Dziejów 8:37 nie występuje w większości zachowanych do dzisiaj greckich manuskryptów. Ani tekst większościowy, ani tak zwany tekst krytyczny nie poświadczają tego wersetu. Jest on poświadczony tylko w kilku manuskryptach. Garstka manuskryptów, których Erazm użył do opracowania Textus Receptus (TR), zawierała ten werset.
Według Metzger’s Textual Commentary on the Greek New Testament fragment ten nie pojawia się w późnośredniowiecznym manuskrypcie, na którym Erazm polegał głównie w swoim wydaniu (ms. 2), a znajduje się na marginesie innego (ms. 4), z którego Erazm wstawił go do swojego tekstu, ponieważ osądził, że został pominięty przez nieostrożność skrybów (s. 315-16).
To zdanie nie jest powszechnie poświadczone jako Pismo Święte. Ponieważ jednak niektórzy uważają, że wszystko w Textus Receptus jest Pismem Świętym, poczynię kilka dodatkowych uwag.
Po pierwsze, chodzi tu o chrzest, a nie o odrodzenie. Etiopski eunuch już przed tą rozmową wcześniej uwierzył i narodził się na nowo (Dzieje Apostolskie 8:34-36).
Po drugie, sporny tekst nie mówi, że ten człowiek twierdził, że ma jakąś nadzwyczajną wiarę. Po prostu odpowiedział: „Wierzę, że Jezus Chrystus jest Synem Bożym”. Następnie Filip ochrzcił go. Nie pytał go, czy wierzy całym sercem.
Po trzecie, zadający pytanie WW ma rację: albo w coś wierzymy, albo nie.
Po czwarte, jak wspomniałem wcześniej, żaden inny werset w Biblii nie rozróżnia różnych stopni wiary.
Po piąte Ewangelia Jana, jedyna ewangelizacyjna księga w Biblii (Jana 20:30-31), wielokrotnie cytuje Pana Jezusa Chrystusa mówiącego, że każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne i nigdy nie zginie, nie umrze duchowo ani nie zostanie wyrzucony. Nigdy Pan Jezus Chrystus nie wskazał, że do narodzenia się na nowo potrzebna jest jakaś szczególna miara wiary.
Po szóste, chociaż jest to możliwe, że istnieją zwolennicy jedynie Textus Receptus, którzy cytują ten werset, aby udowodnić, że potrzeba jakiegoś szczególnego rodzaju wiary, aby narodzić się na nowo, nic mi o nich nie wiadomo. Sądzę, że większość zwolenników Textus Receptus naucza, że „ktokolwiek z pewnością uwierzy”ii. Wyobrażam sobie, że zgodziliby się z pięcioma punktami, które właśnie przedstawiłem.
Ktokolwiek wierzy w Pana Jezusa Chrystusa, ma życie wieczne i nigdy nie zginie (Jana 3:16; 5:24; 6:35, 37, 47; 11:25-27; 20:31; Dzieje 16:31; Efezjan 2:8-9). To dobra nowina.
Utrzymuj łaskę w centrum uwagi.
i Zdaję sobie sprawę, że Pan Jezus Chrystus czasami mówił o wielkiej wierze. Miał wtedy na myśli czyjąś wiarę w coś, w co trudno uwierzyć i w co niewielu wierzy. Nie miał na myśli jakiegoś szczególnego rodzaju wiary. Więcej szczegółów można znaleźć w tym artykule na temat postmodernistycznego spojrzenia na wiarę oraz w tym artykule na temat wypowiedzi Pana Jezusa Chrystusa o wielkiej wierze.
ii Jest to tytuł słynnego hymnu, który śpiewaliśmy w First Baptist Dallas w 1980 roku, kiedy byłem tam stażystą w szkole średniej.
__________
Bob Wilkin (ThM, PhD, Dallas Theological Seminary) jest założycielem i dyrektorem wykonawczym Grace Evangelical Society oraz współgospodarzem Grace in Focus Radio. Mieszka w Highland Village w Teksasie ze swoją żoną Sharon. Jego najnowsze książki to: Faith Alone in One Hundred Verses oraz: Turn and Live: The Power of Repentance.
Jeśli chcesz zadać pytanie dotyczące danego bloga, napisz do nas na adres ges@faithalone.org.