Według kalwinistów wybranie jest jednym z najważniejszych wyrażeń w Biblii, mimo że występuje tylko siedem razy w Nowym Testamencie (Mateusza 24:24; Marka 13:22; Rzymian 11:7; Kolosan 3:12; 1 Tymoteusza 5:21; 2 Tymoteusza 2:10; i 2 Jana 1). Bez przedimka określonego słowa „wybrany” lub „wybranie” występują w Nowym Testamencie jeszcze szesnaście razy.
Również inne słowa przekazują ideę wyboru lub selekcji. Słowa wybrać lub wybrany występują w Nowym Testamencie trzydzieści siedem razy.
Te greckie słowa to eklego (wybieram lub dobieram), eklektos (wybieram), ekloge (wybieram), proorizo (predestynuję), haireo (wybieram), tasso (wyznaczam, umieszczam) i horizo (wyznaczam, określam).
Sam Storms, czołowy kalwinista, opublikował w Internecie artykuł zatytułowany „Biblijna terminologia wybrania”. (Zobacz tutaj). Te siedem słów występuje w Nowym Testamencie siedemdziesiąt sześć razy.
Storm twierdzi, że większość odniesień do wybrania lub wyboru w Nowym Testamencie nie dotyczy tego, co nazywa wyborem do życia wiecznego. Według jego własnych obliczeń tylko trzydzieści sześć z siedemdziesięciu sześciu odniesień odnosi się do wybrania do życia wiecznego. To nieco mniej niż połowa.
Dzisiaj, przygotowując się do zajęć w szkółce niedzielnej, oceniłem wszystkie trzydzieści sześć odniesień, które Storm sugeruje, że odnoszą się do wybrania do życia wiecznego.
Przejrzałem je jeden po drugim.
Podam ci wersję mojego studium w skrócie.
Dziewięć z jego trzydziestu sześciu odniesień znajduje się w ewangeliach synoptycznych i odnosi się do Izraela, wybranego ludu Bożego (Mateusza 22:14; 24:22, 24, 31; Marka 13:20 (dwukrotnie), 22, 27; Łukasza 18:7). Nie mają one nic wspólnego z wyborem jednostek lub grup do życia wiecznego.
Do dwudziestu siedmiu możliwych odniesień.
Trzy z jego przykładów znajdują się w Dziejach Apostolskich, a jeden odnosi się do Izraela (Dzieje 13:17), jeden odnosi się do Pawła jako wybranego przez Boga naczynia (Dzieje 9:15), a jeden w ogóle nie odnosi się do wyboru (Dzieje 13:48).
Do dwudziestu czterech z siedemdziesięciu sześciu.
To, że kalwiniści cytują tak słabe wsparcie, szkodzi ich sprawie.
Przejdę do najbardziej decydujących wersetów, na które powołują się kalwiniścii.
Istnieją dwa zastosowania w listach Piotra: 1 Piotra: 1:1 i 2 Piotra 1:10.
Słowo wybrani faktycznie występuje w 1 Piotra 1:2, a nie przed słowem wędrowcy w wersecie 1. Tłumacze, z jakiegoś dziwnego powodu, przenieśli je. Piotr pisał do wybranych wędrowców. Oznacza to, że zostali oni wybrani do rozproszenia ze swoich ojczyzn.
2 Piotra 1:10 odnosi się do bycia powołanym i wybranym, aby mieć bogate wejście do królestwa (2 Piotra 1:11).
Ani 1 Piotra 1:2, ani 2 Piotra 1:10 nie odnoszą się do wybrania do życia wiecznego.
1 Tesaloniczan 1:4 jest niejasnym odniesieniem: „wiedząc, umiłowani bracia, o waszym wybraniu przez Boga”. Wybranie do czego? W The Grace New Testament Commentary napisałem: „Paweł może po prostu mieć na myśli, że wie, że zostali wybrani przez Boga, aby podnieść imię Jezusa w mieście Tesaloniki. Jeśli jednak weźmie się pod uwagę kontekst, wydaje się, że Paweł mówi bardziej konkretnie o tym, że zostali wybrani, aby cierpieć dla Chrystusa. Zobacz wersety 5-10 i dyskusję tam zawartą” („1 Tesaloniczan”, s. 931).
Fee sugeruje, że odnosi się to do tego, co nazywa późniejszym wyborem korporacyjnym, który czyni wszystkich wierzących w Jezusa częścią Kościoła, wierzącej społeczności: „Należy zauważyć, że w tym przypadku Paweł myśli o całym ciele wierzących Tesaloniczan jako o wybranych, a nie o poszczególnych wierzących… Co więcej, dla Pawła ‘wybranie’ zawsze odnosi się do wierzących, a zatem odzwierciedla rzeczywistość po fakcie, a nie przed; i tak jak tutaj jest zawsze postrzegane jako działanie Bożej miłości, a zatem staje się dynamiczną siłą w życiu wierzącej społeczności” (1-2 Tesaloniczan, s. 31, kursywa dodana).
Prawdopodobnie najsilniejszym wersetem z siedemdziesięciu sześciu jest 2 Tesaloniczan 2:13. Jest to jedyny werset w Nowym Testamencie, który mówi, że Bóg wybrał kogoś „do zbawienia”. Być może więc ten jedyny werset dowodzi kalwińskiego poglądu na wybranie.
Zbawienie (soteria) w 1-2 Liście do Tesaloniczan odnosi się do wyzwolenia z ucisku, a nie z wiecznego potępienia. Porównaj 1 Tesaloniczan 5:8-9, 2 Tesaloniczan 2:10 (zobacz także 1 Tesaloniczan 2:16). Bóg postanowił zabrać wierzących z ziemi przed Uciskiem. Kwestia ta nie jest indywidualna ani nie dotyczy wiecznego przeznaczenia. Duch Święty uświęcił nas, oddzielił nas dla Siebie, tak że odejdziemy stąd przed rozpoczęciem Ucisku.
To wszystko. Mamy zero z siedemdziesięciu sześciu. Ani jeden werset w Nowym Testamencie nie potwierdza wybrania do życia wiecznego.
Zachęcam do samodzielnego przeprowadzenia tego badania.
Oczywiście wersety takie jak Jana 5:39-40 i Dzieje Apostolskie 13:46 pokazują, że idea wybrania do życia wiecznego jest niekonieczna. Zachęcające jest jednak to, że żaden z cytowanych przez kalwinistów wersetów nie odnosi się do wybrania do życia wiecznego.
Utrzymuj łaskę w centrum uwagi.
i Omówiłem kwestię wybrania w dodatku do książki Dziesięć najbardziej niezrozumianych słów w Biblii. Piszę nową książkę na temat najważniejszych słów w Biblii, a jeden z rozdziałów będzie poświęcony wybraniu. W rozdziale tym omówię wszystkie trzydzieści sześć wersetów, które Storm cytuje jako nauczające o wybraniu do życia wiecznego.
______________
Bob Wilkin (ThM, PhD, Dallas Theological Seminary) jest założycielem i dyrektorem wykonawczym Grace Evangelical Society oraz współgospodarzem Grace in Focus Radio. Mieszka w Highland Village w Teksasie ze swoją żoną Sharon. Jego najnowsze książki to: Faith Alone in One Hundred Verses oraz: Turn and Live: The Power of Repentance.
Jeśli chcesz zadać pytanie dotyczące danego bloga, napisz do nas na adres ges@faithalone.org.