17 marca 1942 roku generał Douglas MacArthur opuścił Filipiny, ponieważ wyspy zostały opanowane przez siły wroga. Odchodząc, przysiągł: „Wrócę”.
Dwa i pół roku później, 20 października 1944 roku, generał MacArthur wygłosił słynne przemówienie „I Have Returned” (Wróciłem) na wyspie Leyte na Filipinach. Jest to jedna z najbardziej pamiętnych wypowiedzi z czasów 2. Wojny Światowej.
Przez trzydzieści jeden miesięcy mieszkańcy Filipin czekali na jego rychły powrót. Znosili wiele trudności, ponieważ wiedzieli, że MacArthur dotrzyma obietnicy, powróci i ich uwolni.
Bill Fiess nazywa przykazanie Pana Jezusa Chrystusa, by oczekiwać Jego rychłego powrotu (Mateusza 24:42-44) zapomnianym przykazaniem. Ma rację.
Większość ewangelikalnych i ewangelicznych chrześcijan nie wierzy w pochwycenie i rychły powrót Chrystusa Jezusa Pana. Wielu nawet wyśmiewa pomysł, że Jezus Chrystus przyjdzie nas uratować i zabrać przed uciskiem. Uważają, że nie powinniśmy oczekiwać Jego rychłego powrotu. Uważają to za wymówkę. Według tych chrześcijańskich szyderców powinniśmy zająć się tym, by wola Boża wypełniała się na ziemi coraz bardziej z każdym mijającym dniem.
Pan Jezus Chrystus powiedział: „Czuwajcie więc, ponieważ nie wiecie, o której godzinie przyjdzie wasz Pan. A to wiedzcie, że gdyby wiedział gospodarz, o której straży ma przyjść złodziej, czuwałby i nie dałby podkopać swojego domu. Dlatego i wy bądźcie gotowi; bo Syn Człowieczy przyjdzie w chwili, w której się nie spodziewacie” (Mateusza 24:42-44).
Zwróćmy uwagę na powtórzenie słowa przyjście, które po grecku brzmi parousia.
Zauważmy też, że Pan Jezus dwukrotnie wzywa nas, byśmy czuwali aż do Jego powrotu.
Pan Jezus Chrystus mówił o zabraniu wszystkich wierzących do nieba, czyli o pochwyceniu, które mogło nastąpić w dowolnym wieku, w dowolnym pokoleniu i może nastąpić w dowolnym momencie dzisiaj.
Pan Jezus Chrystus nie tylko nakazał nam czuwać, ale także wyjaśnił, dlaczego jest to kluczowe dla naszego uświęcenia. Natychmiast po wezwaniu nas do czujności podał trzy przypowieści: O sprawiedliwym i niesprawiedliwym słudze (Mateusza 24:45-51), o dziesięciu pannach (Mateusza 25:1-13) i o talentach (Mateusza 25:14-30). Wszystkie trzy przypowieści dotyczą panowania z Chrystusem i innych wiecznych nagród.
Oczekiwanie na Jego rychły powrót jest kluczowe dla uświęcenia, ponieważ odpowiedzialność jest niezbędna do świętego życia.
Apostołowie również mówili, że czuwanie i oczekiwanie na rychły powrót Chrystusa Jezusa Pana są kluczowe dla uświęcenia. Paweł Apostoł używa tego samego słowa, czuwać, w 1 Tesaloniczan 5:6,10 w odniesieniu do rychłego powrotu Chrystusa Jezusa. Apostoł Paweł powiązał czujność w oczekiwaniu na Syna z niebios, z wiecznymi nagrodami w 2 Tymoteusza 4:8 „W końcu czeka na mnie wieniec sprawiedliwości, który mi odda w ów dzień Pan, sędzia sprawiedliwy, a nie tylko mnie, lecz i wszystkim, którzy umiłowali Jego przyjście”. Tylko ci, którzy czuwają, oczekując na Jego przyjście, umiłują Jego pojawienie się.
Piotr Apostoł użył tego samego słowa, czuwać, w odniesieniu do powrotu Chrystusa w 1 Piotra 4:7 „Zbliżył się koniec wszystkiego; bądźcie więc roztropni i czujni, abyście mogli się modlić”. Nasze modlitwy powinny być modlitwami czujnymi i roztropnymi w powiązaniu z oczekiwaniem na koniec wszystkiego.
W 2 Piotra 3:10-12 Piotr Apostoł mówi o Dniu Pańskim, który nadchodzi jak złodziej w nocy. Tego samego obrazu użył Pan Jezus Chrystus w Ewangelii Mateusza 24.
Werset przewodni 1 Jana 2:28, podkreśla potrzebę czuwania i oczekiwania na rychłe przyjście Chrystusa Jezusa Pana: „A teraz, dzieci, pozostańcie w Nim, abyśmy, gdy się ukaże, mieli ufność i nie byli zawstydzeni przed Nim w czasie Jego przyjścia”.
Oczekiwanie na rychły powrót Chrystusa jest kluczem do uświęcenia.
Do wiary w Chrystusa Jezusa i pewnego bezwarunkowo nieodwołalnego nieutracalnego zbawienia doszedłem podczas tzw. Rewolucji Jezusa. Wiara w pochwycenie i rychły powrót Chrystusa celem zabrania wszystkich świętych przed uciskiem, była kluczową częścią nauczania w czasie tzw. Rewolucji Jezusa. Powszechnym powiedzeniem było wtedy: „Wszystko spłonie”. Wiedzieliśmy, że skarb na ziemi jest ulotny.
Piosenka Come Jesus Come (Przyjdź Jezu Przyjdź) autorstwa Stephena McWhirtera oddaje znaczenie oczekiwania na Jego rychłe przyjście:
Przyjdź Jezu
Czekaliśmy tak długo
Na dzień, w którym powrócisz, by uleczyć każdą ranę
I naprawić każde zło
Potrzebujemy Cię właśnie teraz
Przyjdź i odwróć to
W głębi duszy wiem, że ten świat nie jest domem
Przyjdź Jezu przyjdź
Przyjdź Jezu przyjdź
Pięknej wersji tej piosenki w wykonaniu CeCe Winans można posłuchać tutaj.
Pan Jezus powiedział nam, na czym powinniśmy się skupić do czasu Jego powtórnego przyjścia: „Czuwajcie więc, bo nie wiecie, o której godzinie Pan wasz przyjdzie”.
Miej łaskę w centrum uwagi.