U 1. Korinćanima 9 apostol Pavao kaže:
Slabima bio sam slab, da slabe pridobijem; svima sam bio sve, da svakako nekoje spasim. A sve činim zbog evanđelja, da bih imao dio u njemu. (1. Korinćanima 9:22-23).
Ovaj poznati odlomak često se smatra vodičem za evangelizaciju. Spasenje koje je ovdje opisano se tradicionalno razumijeva kao vječno spasenje, a evanđelje kao poruka spasenja za nevjernike. Stoga se ovi stihovi često koriste kako bi nas poučili kako pridobiti nevjernike za Krista.
Međutim, kontekst ne podržava evangelističku svrhu. To postaje jasno kada se u 22. stihu definira tko su oni koji su slabi.
U prethodnom poglavlju Pavao govori o svom ponašanju unutar crkve vezano uz jedenje mesa žrtvovanog idolima (1. Korinćanima 8:4). Ovo je bio predmet rasprave u ranoj crkvi; neki su smatrali da je grijeh jesti takvo meso, dok drugi nisu imali ništa protiv. Pavao kaže da nije grijeh jesti to meso (8:4). Vjernici imaju slobodu u ovom području. Međutim, ako je brat protiv toga, trebao bi se suzdržati. Ako se vjernik koji jede meso nalazi u društvu takvog brata, također bi se trebao suzdržati. Apostol Pavao definira slabe:
9 Ali pazite da kako ta vaša sloboda ne postane spoticanje slabima. 10 Jer ako tko vidi tebe, koji imaš znanje, da jedeš u hramu idola, neće li se savjest onoga koji je slab osnažiti da jede ono što je žrtvovano idolima? 11 I tako će propasti slabi brat za kojeg je Krist umro zbog tvojega znanja. 12 A tako griješite protiv braće i ranjavate njihovu slabu savjest, griješite protiv Krista. 13 Zato, ako hrana sablažnjava moga brata, neću jesti mesa dovijeka da ne sablaznim svoga brata (1. Korinćanima 8:9-13).
Slabi u ovom odlomku su vjernici u Korintu koji su se borili s pitanjem jedenja mesa žrtvovanog idolima. Pavao ne govori o nevjernicima. On opisuje ponašanje unutar crkve. Pavao je primjer vjernika koji se dobrovoljno odrekao određenih sloboda (8:4-6; 10:23-25) kako bi služio Tijelu Kristovu. Kada bi Pavao bio među takvom braćom, uzdržao bi se od jedenja mesa kako ne bi učinio da ta braća posrnu i sagriješe.
Pavao je postao sve za svakoga unutar crkve kako bi ih spasio od propasti (vidi također 10:31-33). Ova propast se ne odnosi na vječno spasenje, jer Pavao govori vjernicima. Umjesto toga, opisuje duhovno zdravlje slabog brata. Nije želio vidjeti da padne u grijeh i propast zato što Pavao nije bio voljan odreći se svojih preferencija.
Ovo odražava poruku cijelog pisma. Crkva u Korintu se borila sa grijehom. Njihovo tjelesno ponašanje, nezrelost, sukobi i ponos su vodili ih u propast. Pavao je želio da crkva u Korintu bude duhovno zdrava na Kristovu sudu i spašena od negativnog iskustva tog dana. To se odražava u apostolovim riječima u sljedećim stihovima, gdje daje sebe kao primjer nekoga tko trči kršćansku utrku kako ne bi bio diskvalificiran na Kristovu sudu (9:24-26). Vjernici u Korintu trebali su biti spašeni na ovaj način. Drugim riječima, Pavao govori o posvećenju vjernika u Korintu, a ne o vječnom spasenju nevjernika.
Pavao sve ovo čini radi evanđelja (9:23). Riječ evanđelje u Pismu može se odnositi na mnoge stvari, ne samo na poruku o vječnom životu po vjeri. Dobra vijest u 1. Korinćanima uključuje buduće uskrsnuće vjernika i činjenicu da će oni koji ustraju biti nagrađeni (3:15; 9:24-26; 15:1-2, 39-41, 58). To se odražava u neposrednom kontekstu 9. poglavlja, gdje apostol Pavao objašnjava da disciplinira samoga sebe kako bi bio odobren od Gospodina i primio nepropadljivi vijenac (9:24-26).
Pavao ne kaže da postaje sve svima kako bi nevjernici bili spašeni od pakla. Umjesto toga, opisuje svoje ponašanje unutar crkve kako bi bolje služio svojoj braći i sestrama u vjeri. Želi ih pridobiti i učiniti duhovno zdravima. To nas podsjeća da, iako je Crkva pozvana ljubiti pali svijet, ne smijemo zaboraviti da je naša primarna odgovornost jednih prema drugima (Galaćanima 6:9-10).
_______
Kathryn Wright Kathryn ima magisterij iz kršćanskih studija sa seminara Luther Rice. Kathryn koordinira naše kratkoročne misijske putove, uključujući i dio podučavanja koji obavlja sama, predaje na konferencijama za žene i vodi studije, te je redovita suradnica našeg časopisa i blogova. Ona i njezin suprug Dewey žive u Columbiji, SC.