Većina ljudi je čula za četiri evanđelja – Matejevo, Markovo, Lukino i Ivanovo. Ali jeste li znali da mnogi proučavatelji Biblije nazivaju knjigu proroka Izaije Petim evanđeljem? Postoji nekoliko razloga za taj nadimak.
Poput Mateja, Marka, Luke i Ivana, knjiga Izaije govori o Kristovom životu. Njegov prvi dolazak, smrt i drugi dolazak su prorokovani u toj knjizi. Ona pruža prilično cjelovitu sliku o nadolazećem Spasitelju. Kada se knjiga promatra u tom svjetlu, nadimak “Peto evanđelje” čini se prikladnim.
Zbog ovog naglaska na Kristovu životu, zajedno s tim nadimkom, svrha knjige proroka Izaije često se doživljava kao evanđeoska. Na primjer, Jeronim je poznat po tome što je rekao da je prorok Izaija bio evanđelist zbog načina na koji opisuje Kristove tajne. Pretpostavlja se da se “radosna vijest” ili “evanđelje” u Izaiji odnosi na vječno spasenje kroz Krista.
Međutim, postoje mnogi problemi s ovakvom primjenom knjige Izaije. Prvo, Izaija je pisao naciji Izraela, izabranom narodu od strane Boga, koji je uključivao i vjernike i nevjernike (1:1-3; 40:1). Prva polovica knjige (poglavlja 1–39) općenito se bavi privremenim sudom. Zbog Judejine pobune, Gospodin je dopustio Asircima, a kasnije i Babiloncima, da tlače narod i odvedu ga u ropstvo. Poruka koju je Izaija prenosio bila je poruka suda, a ne vječnog života samo po vjeri. Bila je to poruka koju narod nije htio poslušati, postajući tvrdog srca (6:9-10), što je dovelo do uništenja hrama od strane Babilonaca i sedamdesetogodišnjeg sužanjstva.
Međutim, počevši od 40. poglavlja, dolazi do promjene i proglasa radosne vijesti. No, što je ta radosna vijest? Izaija piše:
9 Uzađi na visoku goru, Sione, kao glasnik radosti, i podigni moćno glas svoj kao glasnik radosti, Jeruzaleme! Podigni ga, ne boj se, objavi gradovima Judinim: “Evo, tu je Bog vaš!”
10 Evo, svemogući Gospod dolazi kao pobjeditelj i mišica njegova dade mu pobjedu. Evo, plaća njegova dokazi s njim! Bojna nagrada njegova ide pred njim.
11 Kao pastir, tako on pase stado svoje. Janjad uzima u naručje svoje. Nosi ih na prsima svojim; a polako vodi dojilicu ovcu. (Izaija 40:9-11)
Prorok govori Izraelcima da objave ovu radosnu vijest, ili evanđelje. Kako se 40. poglavlje otvara, narod je u Babilonu. Ovdje prorok narodu donosi riječ utjehe (r. 1) da će ih Gospodin okupiti iz Babilona. Nakon sedamdeset godina sužanjstva, Gospodin ih neće odbaciti (41:8-9). Gospodin će podići svoju ruku da ih izbavi, prvo iz Babilona, a kasnije, kako opisuje druga polovica knjige, kroz vladavinu nadolazećeg Mesije. Stoga, spasenje u knjizi Izaije predstavlja kolektivno i fizičko izbavljenje ostatka Izraela, prvo iz Babilona, a zatim tijekom Velike nevolje.
“Peto evanđelje” doista govori o radosnoj vijesti. Govori o radosnoj vijesti o dolasku Kralja. Taj Kralj najprije će se roditi od djevice, zatim trpjeti i umrijeti. Međutim, radosna vijest u knjizi Izaije ide dalje od Gospodinova Prvog dolaska, jer ono također gleda unaprijed prema Njegovom Drugom dolasku, kada će On uspostaviti pravedno kraljevstvo. Taj Kralj izbavit će narod Izraela od njegovih tlačitelja. Također će obnoviti Izrael i učiniti ga pravednim narodom. Ovo je izbavljenje i radosna vijest “Petog evanđelja”. Međutim, ako čitatelj knjige Izaije pokuša pronaći jasnu poruku o vječnom životu samo po vjeri, teško će je pronaći. Izaija donosi radosnu vijest, ali ne nevjernicima.
Zašto je to važno?
Izaija je knjiga o grijehu, pokajanju i djelima. Gospodin kori narod zbog njegovih neuspjeha. Izaija je pozivao narod da se odvrati od svojih grijeha kako bi bio izbavljen od Božjeg gnjeva. Taj gnjev očitovao bi se u dolazećoj invaziji pogana. Stoga, ako netko knjigu vidi kao evanđeosku, postoji opasnost da će dodati djela u poruku spasenja.
Osim toga, ovo utječe na način na koji tumačimo određene novozavjetne odlomke, poput službe Ivana Krstitelja. Kao što je Izaija pozivao narod na pokajanje kako bi bio izbavljen od Božje kazne, tako je i Ivan pozivao narod da se okrene od svojih grijeha kako bi se pripremio za Kristovu službu. Ako bi to učinio, bio bi spašen od uništenja Jeruzalema. Nažalost, i Izaiju i Ivana narod je odbacio, te je nacija bila raspršena – najprije od strane Babilonaca, a zatim, 70. godine po. Kr., od strane Rimljana. Međutim, radosna vijest iz knjige Izaije i dalje odjekuje. Gospodin nije odbacio svoj narod, i jednog dana će se vratiti da ponovno okupi svoj narod.
Kathryn Wright
Kathryn ima magisterij iz kršćanskih studija sa seminara Luther Rice. Kathryn koordinira naše kratkoročne misijske putove, uključujući i dio podučavanja koji obavlja sama, predaje na konferencijama za žene i vodi studije, te je redovita suradnica našeg časopisa i blogova. Ona i njezin suprug Dewey žive u Kolumbiji, SC.
Ako želite postaviti pitanje vezano za ovaj blog, pošaljite nam svoje pitanje e-poštom na ges@faithalone.org