Nedavno sam šetala s mužem u našem lokalnom parku, tada smo čuli orla kako se oglašava iz šume. Moj muž i njegov ujak, koji je zoolog, dijele ljubav prema životinjama. To znači da često tijekom naših šetnji dobijem male lekcije o prirodi, pa mi je, kao što sam i očekivala, muž ispričao manje poznatu činjenicu o navodnom kriku orla.
Bila sam šokirana kada sam saznala da ono što smo čuli nije bio krik orla, već crveno-repog jastreba. Rekao je da često miješamo krik jastreba s krikom orla zbog Hollywooda. Krik orla je zapravo nježan – bliži zvuku galeba. Suprotno tome, krik jastreba je mnogo snažniji.
Budući da je orao simbol Sjedinjenih Država, odlučeno je da orao treba imati snažan krik, pa je njegov pravi glas ocijenjen neprihvatljivim za filmsku i zabavnu industriju. U pokušaju da se ojača slika SAD-a, većina filmskih i audio prikaza orlova se zamjenjuje za nježni krik orla smjelim krikom crveno-repog jastreba. Rezultat je da generacije Amerikanaca ne mogu prepoznati pravi krik orla kad ga čuju u divljini. Ponavljanje laži je učinilo istinu neprepoznatljivom.
Kada sam čula tu činjenicu o crveno-repom jastrebu, sjetila sam se riječi apostola Pavla:
I ja, kad dođoh k vama, braćo, ne dođoh s visokim govorom ili mudrošću, da vam navješćujem svjedočanstvo Božje. Jer nisam mislio, da znam što među vama, osim Isusa Krista, i to raspetoga. I ja sam bio među vama u slabosti i u strahu i u mnogom drhtanju. I govor moj i propovijedanje moje nije bilo u uvjerljivim riječima ljudske mudrosti, nego u dokazivanju Duha i sile, da vjera vaša ne bude u mudrosti ljudskoj, nego u sili Božjoj. (1. Korinćanima 2:1-5)
Pavao, obraćajući se Korinćanima, podsjeća ih na svoje ponašanje kad je prvi put došao k njima. Pavao nije došao s bendom za slavljenje i dimnom mašinom. Nije bio dobar govornik. Nije došao s ljudskom mudrošću, poput grčkih filozofa svog vremena. Umjesto toga, došao je u slabosti i propovijedao jednostavnost Krista i Njegove smrti. Hunt primjećuje u ovom odlomku:
“Apostol naglašava da kad im je dolazio služeći evanđelje Isusa Krista, nije došao s uzvišenošću riječi ili mudrosti, navješćujući njima svjedočanstvo Božje. Pavao opisuje svoju uobičajenu praksu koja je vjerojatno bila upadljivija Korinćanima, koji su bili prožeti grčkom filozofijom. Njegova je poruka bila jasna i jednostavna… Zbog Raspeća, Krist može obećati vječni život svakome tko vjeruje u Njega.” (Dwight Hunt, “Prva poslanica Korinćanima,” Grace New Testament Commentary, 353, dodan naglasak).
Nažalost, Pavlov stav nije uvijek odražen u današnjim Crkvama. Mnogi nisu zadovoljni jednostavnošću poruke spasenja. Zamjenjuju poruku vječnog života samo vjerom s onim što oni smatraju impresivnijom i snažnijom porukom. Umjesto vjere, to je pokajanje. Umjesto dara, to je predavanje svega. Umjesto milosti, to su djela. Pozivi na oltar i velika probuđenja se uzdižu, dok se dječja vjera često ignorira ili smatra inferiornom. Kao i Hollywood, mnoge crkve i pastori smatraju da je poruka vječnog života kao besplatnog dara preslaba i zamjenjuju je sjajem i blještavilom hereze. Kad ljudi besplatne milosti govore o daru vječnog života, ismijavaju ih jer propovijedaju “laku vjeru.”
Drugim riječima, kao i pravi orlov krik, poruka milosti čini se prelaganom i slabom onima koji su čuli samo sintetičku verziju. Stoga je nježni poziv Spasitelja, da “tko god vjeruje u Njega, neće propasti, nego imati vječni život,” proglašen neadekvatnim i zamijenjen crveno-repnom herezom spasenja po djelima.
Čak i vjernici mogu postati naduti u proglašavanju poruke spasenja. Stoga, apostol Pavao pruža važan primjer za slijeđenje. Ne trebamo napuhavati poruku milosti kako bismo učinili da Gospodin izgleda bolje. Ne trebamo velike pozornice ili milijun lajkova na YouTubeu. Ne trebamo biti najveći govornici i sigurno ne trebamo dodavati evanđelju kako bismo privukli ljude da ga primijete. Gospodin ne treba mudrost ovog svijeta da bi ojačao poruku spasenja. U svojoj jednostavnosti, On je uzvišen. Kao što je jednom rekao jedan od mojih omiljenih učitelja besplatne milosti:
Sva munja i gromovi sa gore Sinaj ne mogu se usporediti po motivacijskoj snazi s tihim, blagim glasom Božje milosti s gore Kalvarije.
Ako želite postaviti pitanje vezano za ovaj blog, pošaljite nam svoje pitanje e-poštom na ges@faithalone.org