Jako ludzie [będący rzecznikami teologii] Darmowej Łaski, większość z nas chce być ścisłymi biblistami. Nie jesteśmy przywiązani, a przynajmniej staramy się nie być przywiązani do języka wcześniejszych teologów lub tradycji teologicznych. Chcemy być na wskroś biblijni. A to często oznacza odrzucenie powszechnie używanych terminów.
Przypomniało mi się to podczas lektury książki Roberta J. Kerrey’a „How Does God Draw People to Believe in Jesus?” [tłum. ‘Jak Bóg przyciąga ludzi do wiary w Jezusa?’] Dopiero zacząłem ją czytać, wygląda obiecująco. Książka jest o tym, czy odrodzenie [duchowe] przychodzi przed czy po wierze. A jeśli następuje po wierze, jak uważa autor, to w jaki sposób Bóg działa w życiu niewierzącego, aby przyciągnąć go do wiary?
Sadzę, że Kerrey pisze z perspektywy Darmowej Łaski. Podoba mi się, że jest ostrożny w używaniu terminów.
Na przykład, tradycyjnie protestanccy i ewangelikalni teologowie mówią o synergizmie i monergizmie, aby opisać dwa główne poglądy na to, jak niewierzący dochodzą do wiary. Oto wyjaśnienie Kerrey’a, co one oznaczają:
Etymologicznie, termin „synergizm” jest słowem złożonym, składającym się z dwóch greckich części mowy, oznaczających „razem” i „działać”; oznacza więc „działać razem.” Podobnie, „monergizm” jest związkiem złożonym z dwóch członów, oznaczających „sam” i „działać”; oznacza więc „działać samemu.” Zatem w odniesieniu do odrodzenia „synergizm” oznacza, że Bóg i ludzie działają razem, aby dokonać odrodzenia [duchowego]; „monergizm” oznacza, że tylko Bóg działa, aby dokonać odrodzenia (s. 19-21).
Tradycyjnie kalwinistów nazywa się monergistami, a arminian synergistami. Ludzie Darmowej Łaski również są nazywani synergistami, ale ta terminologia sprawia, że Kerrey czuje się nieswojo. Uważa on, że powinniśmy ją odrzucić. Oto dlaczego:
Kalwiniści używają terminu „synergizm”, aby opisać pogląd o wierze-przed-odrodzeniem, ponieważ wierzą, że w tym poglądzie ludzie wykonują część działania potrzebnego do zbawienia razem z Bogiem (s. 20).
Czy widzisz problem w używaniu synergizmu do opisania stanowiska Darmowej Łaski?
Etymologicznie, jeśli synergizm oznacza „współdziałać”, sugeruje to, że zbawienie jest przez uczynki. A to zdecydowanie nie jest naszym stanowiskiem. Wręcz przeciwnie, mocno wierzymy w zbawienie przez wiarę, bez uczynków.
Tak więc, ściśle mówiąc, nawet jeśli wierzymy w wolną wolę i dlatego odrzucamy monergizm, stanowisko Darmowej Łaski nie jest synergistyczne. Wierzymy w zbawienie przez wiarę w Chrystusa, poza “ergizmem”.
Stąd też powinniśmy odrzucić tę starą terminologię i wymyślić coś lepszego.